5/10/2015

Strój ruski kobiecy - wczesnośredniowieczny X-XI wiek Ruś Kijowska

Długie milczenie przerywam prezentacją jednego z dwóch wykonanych w ostatnim czasie projektów. 
Jako pierwszy prezentuję kobiecy strój ruski z X-XI wieku - Ruś Kijowska, strój zamożnej kobiety.
Nie będę dziś opisywała szczegółowo każdego elementu, zrobię to w niedalekiej przyszłości tworząc artykuł o kobiecych strojach na Rusi we Wczesnym Średniowieczu (Древнеславянская одежда женщизн на Руси).


inspiracja  z pozycji "b" 
źródło rysunku: tu

Strój składa się z:
* Suknia szyta głównie ręcznie z tkaniny w składzie: len i jedwab naturalny, ozdobiona haftami z nici bawełnianych (nie historyczne) i jedwabnych (inspiracja Nowogród), pereł rzecznych oraz wełnianą krajką tabliczkową. Zapięcie z mosiądzu wykonane przeze mnie.
* Fartuch opasający biodra  prostokątny z otwartym przodem, wykonany z tkaniny o składzie: jedwab naturalny na osnowie syntetycznej (tkanina nie historyczna), szyty ręcznie, wiązanie na rzemieniu z mosiężnymi końcówkami.
* Płaszcz typu prostokątnego - podwójny, wykonany z lnu, szyty ręcznie, ozdobiony haftem - haft inspirowany motywem z zapinki z Finkarby/Szwecja (bawełna, nie historyczna), oraz fragmentem pasa z tkaniny (jedwab naturalny i syntetyk, tkanina nie historyczna), do zapinania brosza z miedzi wykonana również przeze mnie.

Dodatki:
* Sakiewka - wykonana przeze mnie od podstaw z lnu, ozdobiona haftem z motywem konia w rytualnej masce Nin-Zdrijac/Chorwacja (nici lniane, bawełniane, jedwabne i metaliczne), związywana rzemieniem.


Biżuteria:
* Naszyjnik z bursztynów bałtyckich z elementami mosiężnych rurek (projekt własny).
* Naszyjnik z Luną - zawieszka Luna wzornictwo Ruś: odlew brąz (Gunnar)), kompozycja własna z półfabrykatów metalowych i szkła weneckiego.
* Czółko - wykonane od podstaw przeze mnie ze skóry naturalnej, licowej, ozdobione perłami rzecznymi, łańcuchem mosiężnym i zausznicami/kołty (Ruś/Morawy) - odlew mosiężny (Sulik).fot: Anna Jaroszewicz oraz Nina Supruniuk

2 komentarze: