9/08/2014

Hafty do stroju wikińskiego

  Tworzenie stroju wikińskiego dobiega powoli końca i nabiera kształtu. Najwięcej czasu poświęciłam na robienie haftów nicią wełnianą i bawełnianą na jedwabiu oraz lnie. Na sukni użyte zostały motywy zbliżone do Birki:


hafty/Birka/Szwecja - 10 wiek


  Poniższy, użyty motyw (brosza) znalazłam na: http://ulfbjorn.ovh.org/viewer.swf.fot: Anna Jaroszewicz


Wybrałam do haftu bardzo grubą nitkę wełnianą, a nie cienką, gdyż chciałam nawiązać do oryginalnych fragmentów odnalezionych tkanin z "grubym haftem". Pomimo nagięcia na tomborku, haft ściągnął lekko tkaninę. Nie wiem jak mogłoby być to w oryginale. Poniższy przykład zachowanej odzieży świadczy, iż powierzchnia nie była "idealna".

Przykład zachowanej tkaniny wikińskiej z haftem - X-XI wiek Skandynawia


źródło: ulfbjorn.ovh.org

Haft na fartuch

źródło: www.cs.vassar.edu


źródło: medieval.webcon.net.au
  (haft zrobiony delikatną nicią) - Płaszcz z Mammen - Skandynawia 10 wiek 
motyw "Mammen" na dole fartucha
fot: Anna Jaroszewicz


3 komentarze:

 1. Akurat te hafty są wykonane cieniutkimi nićmi. Pierwszy to nić srebrna - wygląda na zdjęciu masywnie, ale to kwestia skali, szerokość całego zachowanego fragmentu to ok. 4 cm, czyli sam haft ma może 2,5 cm szerokości - i już inaczej przedstawia się kwestia grubości nici.
  Podobnie hafty z Mammen - nie mam teraz książki pod ręką, ale także użyta jest tutaj cienka niteczka.
  To dotyczy większości zachowanych haftów z epoki, grubsze nici używano raczej na ozdobne szwy wykończeniowe, wykończeniowe plecionki etc (np. wykończenia stroju ze Skjoldehamn).

  Pozdrawiam, Olof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzy mi się kilka wizyt w muzeach skandynawskich, gdzie mogłabym naocznie zapoznać się z eksponatami, ech ...

   Usuń
  2. Prawdę mówiąc, to więcej daje w tej kwestii poczytanie opracowań znalezisk - tylko niektóre muzea wystawiają zabytki tekstylne z epoki wikingów, a i w nich różnie jest z możliwością przyjrzenia się im dokładnego.

   Usuń