8/01/2016

Mój Tołstoj

Pisać o tym? Nie pisać o tym? Oto jest pytanie...
A właściwie dlaczego nie pochwalić się swoją pracą licencjacką. Tym bardziej, że jest bardzo dobra, ciekawa i łączy w sobie spojrzenie na zagadnienie danej epoki z różnych perspektyw i dziedzin naukowych.
Celowo nie omawiam tematyki rozdziałów, by nie kusić plagiatorów. Jeszcze jej nie obroniłam, ale mam nadzieję, że wrześniu to się stanie. Jak się okazuje pojawiły się przeszkody, które trzeba pokonać i to na samym końcu drogi!

Pierwsze studia, choć były rozwijające, to głównie ukończyłam je ponieważ posiadanie wyższego wykształcenia jawiło się priorytetem. Po kilkunastu latach bycie studentką drugiego kierunku, jakim stała się filologia rosyjska, stanowiło nowe doświadczenie i świadomy wybór. Nie było łatwo, bo obok ulubionej literatury musiałam się zmagać ze znienawidzoną gramatyką i ortografią.
Dlatego też nie mogłam wybrać innego przedmiotu na seminarium licencjackie niż literatura - moja ukochana, ta klasyczna z XIX wieku. 
Dlaczego Lew Tołstoj i "Anna Karenina"? 
Po pierwsze epoka pozytywizmu i bogactwo form w modzie, po drugie sam pisarz i jego styl, po trzecie zjawiska społeczne na tle epoki.
Dodam, że praca napisana jest w języku rosyjskim - to dopiero było wyzwanie życia:-).

Jestem z niej po prostu dumna!!!

Анна  Ярошевич - Супрунюк
Мода в романах Л. Н. Толстого (на основе произведения Анна Каренина)
Moda w powieściach Lwa Nikołajewicza Tołstoja (na podstawie dzieła Anna Karenina)
Fashion in Lev Nikolaevich Tolstoy's novels (based on Anna Karenina)
4 komentarze:

 1. Z jednej strony taki inny, z drugiej - tak podobny jest temat mojej pracy magisterskiej, którą zamierzam bronić w podobnym terminie. Piszę o cyklu grafik francuskiego artysty, Honorego Daumiera, z połow XIX wieku. Podobny czas i fakt, że można w obu dziełach - tak książce Tołstoja, jak i litografiach mojego Francuza - zobaczyć przekrój społeczeństwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję ukończenia pracy. Bardzo inspiruje mnie Pani strona i to co Pani robi chociaż nie wszystko jest w kwestii moich zainteresowań (wikingowie). Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za ten komentarz. To dla mnie zaszczyt, ja również Panią podziwiam od dawna - za profesjonalizm i piękne kostiumy, pozdrawiam ciepło:-)))

   Usuń