Tworzenie stroju wikińskiego dobiega powoli końca i nabiera kształtu. Najwięcej czasu poświęciłam na robienie haftów nicią wełnianą i bawełnianą na jedwabiu oraz lnie. Na sukni użyte zostały motywy zbliżone do Birki:
hafty/Birka/Szwecja - 10 wiek
Poniższy, użyty motyw (brosza) znalazłam na: http://ulfbjorn.ovh.org/viewer.swf.
fot: Anna Jaroszewicz
Wybrałam do haftu bardzo grubą nitkę wełnianą, a nie cienką, gdyż chciałam nawiązać do oryginalnych fragmentów odnalezionych tkanin z "grubym haftem". Pomimo nagięcia na tomborku, haft ściągnął lekko tkaninę. Nie wiem jak mogłoby być to w oryginale. Poniższy przykład zachowanej odzieży świadczy, iż powierzchnia nie była "idealna".
Przykład zachowanej tkaniny wikińskiej z haftem - X-XI wiek Skandynawia
źródło:
Haft na fartuch
źródło:
źródło: medieval.webcon.net.au
(haft zrobiony delikatną nicią) - Płaszcz z Mammen - Skandynawia 10 wiek
motyw "Mammen" na dole fartucha
fot: Anna Jaroszewicz
Akurat te hafty są wykonane cieniutkimi nićmi. Pierwszy to nić srebrna - wygląda na zdjęciu masywnie, ale to kwestia skali, szerokość całego zachowanego fragmentu to ok. 4 cm, czyli sam haft ma może 2,5 cm szerokości - i już inaczej przedstawia się kwestia grubości nici.
OdpowiedzUsuńPodobnie hafty z Mammen - nie mam teraz książki pod ręką, ale także użyta jest tutaj cienka niteczka.
To dotyczy większości zachowanych haftów z epoki, grubsze nici używano raczej na ozdobne szwy wykończeniowe, wykończeniowe plecionki etc (np. wykończenia stroju ze Skjoldehamn).
Pozdrawiam, Olof
Marzy mi się kilka wizyt w muzeach skandynawskich, gdzie mogłabym naocznie zapoznać się z eksponatami, ech ...
UsuńPrawdę mówiąc, to więcej daje w tej kwestii poczytanie opracowań znalezisk - tylko niektóre muzea wystawiają zabytki tekstylne z epoki wikingów, a i w nich różnie jest z możliwością przyjrzenia się im dokładnego.
Usuń